Dziecko czuje sercem

Pewna dziewczyna, mając 18 lat, była gorącą zwolenniczką poglądu, że różnice psychiczne między kobietą a mężczyzną pochodzą tylko z wychowania. Kiedy później wyszła za mąż i miała własne dzieci, śmiała się ze swoich dawnych poglądów. „Teraz widzę – mówiła – że pewne różnice są wrodzone, gdyż już małe dziewczyn­ki zachowują się i bawią inaczej niż chłopcy chowani w tej samej rodzinie”.

Warto sobie zdać sprawę, że wszystkie komórki naszego organizmu posiadają albo chromosomy kobiece – XX albo męskie – XY. Duże różnice istnieją również w zakresie hormonów płciowych, które wywierają znaczny wpływ na psychikę człowieka.

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy obdarzeni są z natury dużą uczuciowością i sami spragnieni są też uczuć. Jednak rozwój chłopców idzie bardziej w kierunku rozwijania zręczności, siły, sprawności technicznej. Natomiast u małych dziewczynek obserwuje się już w wieku około dwóch lat kokieteryjność i wdzięk, tulenie misiów i lalek, z czego później rozwija się zwykle serdeczność i opiekuńczość wobec młodszych dzieci. U dziewczynek występuje też wcześniej chęć podobania się i zainteresowanie strojem, czego raczej nie spotyka się u chłopców.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.